Różaniec jest bronią w dzisiejszych czasach » św. o. Pio

Rozpoczęliśmy miesiąc październik, miesiąc Maryjny, miesiąc Różańcowy.

Zachęcam Was bardzo serdecznie do modlitwy w intencji naszej wspólnoty, w intencji naszych rodzin, w intencji wszystkich ludzi pogubionych i we wszystkich naszych intencjach, które nosimy w sercu.

Święty Maksymilian Maria Kolbę modląc się różańcem szedł „strzelać do szatana”. Pokus w naszej codzienności nie brakuję, dlatego tak ważna jest ta modlitwa, żeby się nie dać, żeby nie upaść… żeby się zbliżać do naszej Mamy, która jest gotowa nieustannie nam pomagać!

Maryjo – prowadź nas do Twojego Syna!

Różaniec w naszej wspólnocie przed Mszą Świętą w każdą niedzielę października o 17:30 (17.10 będzie tylko dziesiątka różańca) oraz w środy w kaplicy w St Genis (8 rue du Bordeau)  o godz. 20:00 połączony z modlitwą uwielbienia.

Serdecznie zapraszamy do modlitwy i do włączenia się w prowadzenie Różańca.

O Różańcu głębiej

Zapewne każdy z nas, nie jeden raz miał w ręku różaniec. Wszyscy wiemy jak on wygląda i jak z niego korzystać, ale czy na pewno? Czy nasza modlitwa jest poprawna, czy to tylko „klepanie zdrowasiek”? Czy zdajemy sobie sprawę, jaka siła za nim stoi? I skąd w ogóle wziął się różaniec. Na te pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście. Zapraszam do lektury.

Różaniec – informacje podstawowe

Różaniec to historia Matki Bożej i Jezusa Chrystusa przedstawiona w 4 częściach po 5 tajemnic. 

  1. Tajemnice radosne (zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie; nawiedzenie św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę; narodzenie Pana Jezusa; ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni; znalezienie Pana Jezusa w Świątyni).
  2. Tajemnice światła (chrzest Pana Jezusa w Jordanie; cud w Kanie Galilejskiej; głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia; przemienienie na górze Tabor; ustanowienie Eucharystii)
  3. Tajemnice bolesne (modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu; biczowanie Pana Jezusa; cierniem ukoronowanie Pana Jezusa; droga Krzyżowa Pana Jezusa; ukrzyżowanie Pana Jezusa)
  4. Tajemnice chwalebne (zmartwychwstanie Pana Jezusa; wniebowstąpienie Pana Jezusa; zesłanie Ducha Świętego; wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny; ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi)

Historia różańca sięga już czasów średniowiecznych, kiedy to istniał pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny. Sposób jego odmawiania wielokrotnie się zmieniał, a ostateczna jego forma została oficjalnie zatwierdzona przez Piusa V w XVI wieku. I taka dotrwała do 2002 roku, kiedy to papież Jan Paweł II zaproponował rozszerzenie go o Tajemnice Światła. 

Na początku różańca (jak przy każdej modlitwie) robimy znak krzyża. Następnie Wierzę w Boga, Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario (3 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu. Teraz wypowiadamy tajemnicę różańca oraz modlitwy: Ojcze nasz, Zdrowaś Mario (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu i tak przez pozostałe tajemnice. Na zakończenie – Pod Twoją obronę i znak Krzyża Świętego.

Razem, czy indywidualnie?

Każda modlitwa jest naszą osobistą rozmową z Panem Bogiem. Również różaniec może nią być. W domowym zaciszu, w półmroku kościoła, czy kaplicy możemy poddać się rozważaniom życia Matki Bożej i Jezusa. Możemy także modlić się wspólnie, co niejednokrotnie bardziej mobilizuje nas do wzięcia różańca do ręki. Szczególną grupą modlitewną są Róże Różańcowe (zachęcamy do przystąpienia do Róży przy naszej wspólnocie). Są to 20-osobowe wspólnoty, gdzie każda z osób codziennie odmawia jedną dziesiątkę. I tak codziennie jest odmówiony cały różaniec w obrębie jednej Róży. W ostatnich latach były także organizowane wspólne modlitwy na większą skalę np. Różaniec do granic, gdzie wierni okalając Polskę, wspólnie modlili się w intencji ojczyzny.

Różańcowe ciekawostki. 

Dzisiaj różaniec to nie tylko znana nam wszystkim koronka. Różaniec przybiera różną postać, a wszystko po to, aby ułatwić nam do niego dostęp w każdej wolnej chwili. Różaniec (a dokładniej jedną dziesiątkę), można nosić na palcu w postaci pierścionka z dziesięcioma belkami i z krzyżykiem, czy bransoletki, często wykonaną z ozdobnych kamieni. Ostatnio spotkałam się także z kartą różańcową. To plastikowa karta w formacie kart bankomatowych. Jedna jej strona to ilustracja różańca z wypukłymi wypustkami. Z drugiej strony znajdują się różne obrazki, wizerunki Matki Bożej, czy treść modlitwy. Ciekawym pomysłem jest także własnoręcznie zrobiony różaniec zawierający imiona dzieci (lub bliskich), za których chcemy się modlić.

Jakąkolwiek by ten różaniec przybrał formę, najważniejsze, że jest naszym narzędziem, do modlitwy. Jest naszym łącznikiem z naszą Matką w Niebie. Dzięki tej modlitwie, wiele osób dostąpiło potrzebnych łask, wielu się nawróciło, wyzdrowiało. Dlatego pamiętajmy o tej szczególnej modlitwie, nie tylko w październiku.

Z Panem Bogiem

Elżbieta Bułat

 140 total views,  1 views today